לבקנות וראייה

לבקנות (Albinism ) היא מחסור תורשתי של פיגמנט המלנין בעין, בעור ובשיער. במקרים אלו צבע העיניים יהיה בדרך כלל תכלת או אדמדם. גורם נוסף לצבע העיניים הוא השתקפות כלי הדם בעין. בדרך כלל לבקנים יסבלו מחדות ראייה ירודה, ניסטגמוס (ריצודים), רתיעה מאור, סנוור, שינויים בפוקוס ורגישות לקונטרסט.

מבדילים בין שני סוגים של לבקנות:

לבקנות אוקולרית ( Tyrosinase Positive ) – מדובר במטופלים שהחוסר בפיגמנט המלנין מתבטא בעיקר בעיניים. צבע העור והשיער הוא רגיל. מטופלים הסובלים מלבקנות אוקולרית מתאפיינים בחדות ראייה של 20/24 עד 20/100. הפתרון האופטי שיתאים לרוב המטופלים האלו יהיה בדר"כ התאמת טלסקופים שונים למרחק ומגדלות לקריאה.

לבקנות כוללת (Tyrosinase Negative ) – בקרב לבקנים אלה קיים חסר במלנין בשיער, בעיניים ובעור. חדות ראייתם נמוכה יותר, 20/200 עד 20/400 וקשה יותר לעזור להם באמצעות עזרים אופטיים. למרות זאת ישנם פתרונות שיכולים להקל ולשפר את תפקוד המטופלים. בדר"כ נתאים עדשות מגע מיוחדות. מדובר בעדשת מגע קוסמטית כהה עם אישון שקוף והאור עובר דרך אישון צר בעדשה (כמו עדשה צבעונית). מתאים למרשם עם פלוסים מאוד גבוהים. עדשות מגע אלו מונעים סנוורים באופן משמעותי ומחקרים הראו שגם ישנו שיפור ניכר של הניסטגמוס וכן ירידה באופן משמעותי של סינוור מפני השמש עם עדשות אלו . כמו כן, הרכבת משקפי שמש חשובה בכדי יש להגן על הרשתית מפני קרינת UV.