מיופיה (קוצר ראיה) אצל ילדים ומה ניתן לעשות

מהי מיופיה? (קוצר ראייה)

מיופיה, הידועה גם בשם “קוצר-ראייה” היא בעיה מתפתחת. מחקרים אחרונים צופים שמיופיה תשפיע על הראייה של קרוב למחצית מאוכלוסיית העולם עד לשנת 2050.

מיופיה בדרך כלל מתחילה בילדות כאשר גלגל העין מתארך יתר על המידה וגורמת לטשטוש כשמסתכלים למרחק. המצב נגרם כתוצאה מהיסטוריה משפחתית, מאורח חיים או משילוב של השניים. המצב נוטה להחמיר ככל שהילד מתבגר. למיופיה עלולה להיות השפעה גדולה על חיי היומיום של הילד, והיא עלולה לגרום לבעיות עיניים נוספות בעתיד. למרבה המזל, מחקרים חדשים וטכנולוגיות מתקדמות מאפשרים לנו לנהל את המיופיה אצל ילדים.

איך אדע אם הילד שלי לוקה במיופיה?

אם ילדך מראה אחד מהסימנים הבאים, יכול להיות שהוא סובל ממיופיה:

 • מקרב פנים למסך.
 • מחזיק ספרים וחפצים קרוב לפנים.
 • מכווץ את העיניים.
 • סובל מכאבי ראש חוזרים.
 • מבקש לשבת קרוב יותר ללוח בכיתה.

דרכים להאטת קצב התקדמות המיופיה:

הרחיקו את המכשירים:

נתונים מ-145 מחקרים, שכוללים 2.1 מיליון משתתפים, חשפו שעלייה במיופיה נגרמת בעיקר כתוצאה מאורח חיים¹. הנוער של היום מבלה שעות רבות בביצוע מטלות תוך הסתכלות לטווח הקרוב, בדרך כלל מול מכשירים אלקטרוניים. כמובן שאין זה הגיוני לבקש מהילדים שלא ישתמשו במכשירים בכלל, אבל יש לנסות להגביל אותם כך שיהיה יותר איזון במהלך היום.

בלו עם הילדים בחוץ:

הילדים מבלים זמן רב בתוך הבית או בכיתה ולכן מתי שרק אפשר, נסו לתכנן להם יותר פעילויות בחוץ. מחקרים מראים שהתפתחות המיופיה נגרמת כתוצאה מרמות תאורה נמוכות, מה שעשוי להיות קשור בצורה ישירה לזמן המועט שבו ילדים מבלים מחוץ לבית. עלייה בזמן שבו ילדים יבלו מחוץ לבית, הוכחה גם כיעילה במטרה לעכב את התחלת המיופיה ב- 11%-34%. אחת מהסיבות לכך היא שהשמש מגבירה חשיפה לויטמין D, שככל הנראה יש לו תפקיד בגדילת העין. בנוסף, ילדים מבצעים יותר פעילויות עם הסתכלות לטווח הרחוק כשהם נמצאים מחוץ לבית, ופעילויות כאלו גורמות למידה קטנה יותר של מאמץ מהעיניים הצעירות.

שימוש בעדשות טיפוליות:

 1. עדשות MiSight – עדשות מגע ייעודיות שמטרתן האטת התקדמות המיופיה אצל ילדים. מחקרים קליניים שבוצעו על עדשות אלה הוכיחו שקצב התפתחות המיופיה קטן ב 59% בממוצע בהשוואה לתיקון ראיה רגיל. כלומר, קצב העלייה במרשם המשקפיים יואט וגם הסיכון לבעיות עיניים נוספות בעתיד יפחת.
 2. טיפול ORTHO-K – עדשות מגע מיוחדות שמטרתן הסרת המשקפיים במהלך היום, אלו עדשות שמרכיבים רק בלילה ובבוקר קמים ורואים טוב ללא תיקון ראיה. כתוצאה נלווית לתוצאה הרצויה, הוכח גם שאצל אוכלוסיית הילדים, עדשות אלו גם מאטות ולעיתים אף עוצרות את קצב התקדמות המיופיה.
 3. משקפי MiSight לילדים – משקפיים שפותחו במיוחד לטיפול בהאטת התקדמות מיופיה. המשקפיים פועלים בשיטה חדשנית  וייחודית שמפחיתה ניגודיות ומעכבת את התארכות גלגל העין (שגורם לעלייה של המספר).המשקפיים מפחיתות בממוצע 59% בהתקדמות המיופיה אצל ילדים שהרכיבו את המשקפיים באופן מלא.
  הטיפול מתאים לילדים ובני נוער. ניתן להתחיל את הטיפול החל מגיל 6 והוא יעיל במיוחד בגילאים הצעירים.

  * לייעוץ על טיפולים אלו ניתן לפנות לצוות האופטומטריסיטים שלנו באיי אופטיק.