פציעות בעין


חבלה של גלגל העין
מדובר במכה לעין על ידי גורם חיצוני דוגמת כדור, אגרוף וכו' שאינה גורמת לקרע במעטפת העין. עוצמת המכה תקבע את מידת הנזק לעין. הסימן השכיח ביותר לחבלה קהה בעין הוא דימום בחלק הקדמי של העין. הדימום שוקע בעין וניתן ללמוד על הדימום לפי גובה מפלס הדם בתוך העין.

מכה חזקה יותר עשויה לגרום לזעזוע עין עד כדי תזוזת העדשה או נפילתה לתוך הזגוגית.

יתכן והרשתית תספוג את עיקר המכה ויגרמו דימומים קשים ברשתית, קרעים ואפילו נזק לעצב הראייה.

במקרים קיצוניים תתכן אובדן הראייה בחלקה או לחלוטין.

פציעה של ארובת העין
ארובת העין מורכבת מעצמות היוצרות חלל בתוכו נמצא גלגל העין. פציעות קשות, בעיקר בתאונות דרכים, גורמות לשברים בעצמות הארובה.

מעבר לכאב, לשטפי דם ולנפיחות הרבה, הבעיה העיקרית היא כפל ראייה. הסיבה לכך היא שאחד משרירי העין נכלא בין העצמות השבורות ואינו פועל כראוי. כפילות הראייה נוצרת מפני ששתי העיניים אינן יכולות לנוע יחד. המוח מקבל תמונה שונה מכל עין והאדם רואה כפול. פגיעות אלו לרוב מצריכות ניתוח.

גוף זר על הקרנית
כאשר גוף זר פוגע בקרנית כל תנועת עפעוף כואבת מאוד. יש הפרשה מרובה של דמעות, הפרעה בראייה, רתיעה מאור וכו'.

רופא אמור להוציא את הגוף הזר בעזרת מכשור מיוחד ולחבוש את העין ליומיים כדי לתת לתאי הקרנית להתחדש.

שטף דם
הסימן הבולט הוא כתם אדום בלובן של העין. מדובר בשטף דם שהצטבר  מתחת ללחמית.

שטף הדם עשוי להיגרם עקב שיעול קשה, חבלה בלובן ואפילו במקלחת חמה. לרוב לשטפי הדם מתחת ללחמית אין חשיבות בריאותית. אין צורך בטיפול, שטף הדם ייספג מעצמו וייעלם.

הגנה
חבלות ופציעות בעין עשויות להיות לא נעימות ואף להביא לידי איבוד העין או הראייה. לכן, כאשר עובדים בסביבה בה יש סיכוי להיפצע מגוף זר (במפעל, בספורט וכדומה) רצוי להרכיב משקפי מגן מיוחדים בהן העדשות לא שבירות.