בדיקת הראייה – מהי?

מהי בדיקת ראייה ומדוע כה חשובה

בדיקת ראייה היא בדיקה חשובה כחלק משמירה על בריאות העיניים והראייה שלנו.
מטרתה של בדיקת הראיה היא למצוא את הליקוי האופטי וכמובן הפתרון לתיקון ולשיפור הראיה.
במסגרת בדיקת הראיה בודקים גם אנשים עם ליקויי ראיה קשים יותר, המוגדרים כבדי ראיה – LOW VISION. חלק מלקויי הראיה נגרמים כתוצאה ממחלות עיניים שונות ולהם מותאמים אביזרים אופטיים מיוחדים.

כל בדיקה מותאמת לגיל הנבדק ומומלצת להיעשות פעם בשנה (מותאם גם לילדים).

הבדיקה כוללת:

  • בדיקת ראייה לקריאה ולמרחק.
  • צילום טופוגרפי של הקרנית / מיפוי קרנית.
  • בדיקת שקיפות המערכת האופטית.
  • אבחון ראשוני של לחץ תוך עיני (מומלץ לעשות החל מגיל 40).
  • צילום רשתית – ישנה אפשרות במידת הצורך.

אבחון ראשוני של לחץ תוך עיני

מגיל 40 מומלץ לערוך בדיקת לחץ תוך עיני ובדיקות ראייה המסייעות באבחון מחלת הגלאוקומה, קטרקט ומחלות עיניות אחרות.

מחלת הגלאוקומה הנה מחלת עיניים שכיחה שביכולתה לגרום לנזק משמעותי לעצב הראייה, כתוצאה מכך עלול להיפגע שדה הראייה באותה עין. גלאוקומה (ברקת) גורמת לרמות גבוהות של לחץ בתוך העין בעקבות חוסר היכולת של העין לווסת את רמת הלחץ הפנימי שלה. הסכנה היא שלא מרגישים בכך ואי אפשר לדעת שזה קורה עד שזה מאוחר מדי. העין נמצאת תמיד בלחץ, המתגבר באיטיות בלי שתרגיש בכך. זו הסיבה שגילוי מוקדם חשוב כל כך כדי למנוע איבוד ראייה.

אבחון מוקדם וטיפול נכון עשויים להקטין את הסיכון שיתפתח בהמשך נזק קשה ופגיעה בראייה.

אצלנו בקליניקה יש את המכשור המתאים לאבחון הלחץ התוך עיני ואנו עורכים את הבדיקה כחלק מהבדיקה הכוללת החל מגיל 40 או בגילאים צעירים יותר אם ישנם סימפטומים נוספים המראים על הצורך.

 


בקליניקה שלנו ניתן לעבור גם צילום רשתית כחלק מבדיקות הראייה:

מטרת צילום קרקעית העין היא לאתר מחלות ופגיעות ברשתית ובאספקת הדם לרשתית. בעזרת הצילום ניתן לאבחן ולקבוע את מידת הפגיעה ברשתית וכן את יעילות הטיפול במחלות כמו סוכרת, יתר לחץ דם, גלאוקומה, ניוון מרכז הראיה (AMD)  ופגיעות נוספות בכלי הדם של הרשתית.

יש לציין כי הצילום אינו מחליף בדיקת רופא עיניים אך נותן לנבדק אינדיקציה נוספת על מצב העיניים ועל היכולת לשפר את פוטנציאל הראיה.

צוות האופטומטריסטים שלנו, עברו וממשיכים לעבור הכשרות ועדכונים בתחומי האופטומטריה.
כמו כן, לקוחות שלנו מזומנים לבדיקות ראיה תקופתיות כחלק מהשירות והליווי המקצועי.

לקביעת תור לבדיקות ראיה חייגו: 09-7431020 או לחצו כאן להשארת פרטים.

אנו מספקים גם שירותי בדיקת ראייה לרישיון נהיגה:

מטרת בדיקת הראיה לרישיון נהיגה היא לאתר נהגים הסובלים מלקויות ראייה, ירידה בחדות הראייה, צמצום בשדה הראייה. כל אלו משפיעים משמעותית על היכולת של הנהגים להבחין מבעוד מועד בסכנות פוטנציאליות על הכביש, מה שמעלה משמעותית את הסיכוי למעורבות בתאונות דרכים ופה חשיבות הבדיקה.

בבדיקת ראייה לנהגים משתמשים במכשיר מיוחד שאושר על ידי משרד התחבורה. בבדיקה מוודאים שחדות הראייה הינה לפחות 6/12 בעין הנבדקת, ששדה הראייה תקין ושהנבדק אינו רואה כפול. בהתאם לתקנות הכנסת החדשות יחויבו נהגים מגיל 40 בבדיקות ראייה לצורך חידוש רישיון נהיגה.

אצלנו, באיי אופטיק, מבצע את בדיקות הראייה לרישיון נהיגה אופטומטריסט מורשה מטעם משרד הבריאות. האופטומטריסט ישתמש בכרטיס חכם לצורך הזדהות במערכת המחשוב של משרד התחבורה בכדי להעביר את תוצאות בדיקה הראיה, כולל חתימה אלקטרונית, בצורה מאובטחת. את תוצאות הבדיקות אנו שולחים באמצעות טופס מקוון (באמצעות כרטיס חכם) ישירות למערכת המידע של משרד התחבורה.

לגבי נהגים מבוגרים, נקבעו הכללים הבאים:

  • נהגים מגיל 70 ומעלה יחויבו במעבר בדיקה רפואית ובדיקת ראייה אחת ל-5 שנים.
  • נהגים שמלאו להם 80 שנה יחויבו במעבר בדיקה רפואית ובדיקת ראייה אחת לשנתיים.
  • נהגים מקצועיים (נהגי מוניות, אוטובוסים ורכב כבד) יחויבו במעבר בדיקה רפואית ובדיקת ראייה מגיל 60 אחת ל-5 שנים. מגיל 70 ואילך הם יחויבו במעבר בדיקה רפואית ובדיקת ראייה אחת לשנתיים.

    לקביעת תור לבדיקה לרישיון נהיגה חייגו: 09-7431020 או לחצו כאן להשארת פרטים.